Някъде някой е нарушил връзката и хармонията между човека и неговата жизнена среда.
Някой някога е решил, че тази хармония трябва да бъде възстановена.
Психодизайнът е средството за това.

петък, 6 септември 2013 г.

Из бележките на Психодизайнера

   Замисляли ли сте се понякога защо внезапно започвате спорове с близките си в къщи, защо не ви се ходи на доскоро любимата работа, защо светът ви се вижда черно-бял? Възможно е част от причината за вашите проблеми да бъде ... собственото ви жилище. Понякога е достатъчно само да се сменят пердетата в стаята, за да се оправят нещата, друг път се налага да се "пренареди" цялостно всичко.
   Интериорът за дома е като дрехата за нас - в едни се чувстваме комфортно, другите все по-често оставяме да висят в гардероба.
   И докато избираме дрехите по метода харесва ми - не ми харесва, с интериора е по-различно. Тук на помощ ни идва Психодизайнерът.
    
   Представяме ви част от записките на нашият Психодизайнер:
   
   1. Предназначение на помещенията
   За да бъде един интериор комфортен от психологическа гледна точка, е важно да се съобразим с предназначението на помещенията. Например цветовата палитра за кухня трябва да допринася за доброто храносмилане, а не да убива апетита.
"Добри" цветови гами за кухня например са розовата и прасковената гама. Не се изключва и зелената. Синята и виолетовата гама със сигурност трябва да се избягват. Съчетанието на жълто и черно - също. Черният цвят като самостоятелен също не е подходящ. 
Не се препоръчват и резките преходи между цветовите гами.
В гостната приятна обстановка можем да постигнем със зелен и бежов цвят и полутонове на останалите цветове. Един ярък детайл в помещението не нарушава общия тон.
   Резките преходи между цветовите гами са подходящи за делови интериори.
   Като обща насока можем да кажем, че колкото повече време човек прекарва в даден интериор, толкова по-малко емоционално наситен трябва да бъде той.


   2. Пол, възраст, типология
   Разликата между мъжа и жената се отразява и в тяхното възприемане на жилищното пространство. В много традиционни култури всеки дом е имал мъжка и женска половина. 
   Малките деца започват да забелязват полутоновете на цветовете едва на 10 - 12 годишна възраст. Затова в техните помещения трябва да има градация на цветове и форми. Обратното е при по-възрастните хора - в техните стаи трябва да се избягват резките преходи между цветовете.
   При проектирането на интериора трябва да се съобразят тези разлики.



   3. Влияние на светлината
   От гледна точка на психодизайна най-благоприятния спектър е дневната светлина и тази, която максимално се доближава до нея. Не се препоръчва импулсна светлина, защото действа стресиращо на обитателите. 
   Осветеността на жилището трябва да се променя постепенно не само заради адаптацията на очите, но и заради психиката на хората като цяло.