Някъде някой е нарушил връзката и хармонията между човека и неговата жизнена среда.
Някой някога е решил, че тази хармония трябва да бъде възстановена.
Психодизайнът е средството за това.

неделя, 7 април 2013 г.

ПРЕДПОЧИТАНИЯ КЪМ ЖИЗНЕНОТО ПРОСТРАНСТВО


Според типа личност - I част

Личностните особености определят и предпочитанията на човека при създаване на неговия дом. Ще разгледаме два авторски подхода при обяснението на предпочитанията в жилищното оформление.
Първият подход е описан от швейцарския психолог Макс Люшер. На базата на своята концепция за съответствията между цветовите предпочитания и личността, авторът описва четири типа личности и техните лични предпочитания в оформлението на жилището. При осемцветния тест на Люшер, човекът ранжира многоцветни картончета по реда на своите предпочитания. Първата комбинация, която избира, според Люшер се явява определяща за личността. В зависимост от първият избор, Люшер определя СИН, ЗЕЛЕН, ЧЕРВЕН и ЖЪЛТ тип личност.
Синият тип възприема своето жилище като убежище. Той предпочита неголеми пространства, обича меките закръглени форми, ниши, където може а се скрие. Материалите, които предпочита са меки на допир – дърво и текстил.
Зеленият тип предпочита помещения с правилна правоъгълна форма с отчетливо фиксирани ъгли, които му позволяват да се чуства уверено в средата. За поддържане чуството на собствено достойнство на зеления тип са му необходими високи помещения. Предпочита твърдите материали – мрамор, камък или метал. За него е необходимо да демонстрира престиж, избира платна на известни художници или негова гордост е галерия от портрети на неговите предци.
Жълтият тип предпочита открити пространства. Привлича го блясъка, обича стъкло, огледало, плексиглас, хромирани повърхности. Своето жилище предпочита да украси с различни сувенири, донесени от различни кътчета на света, където сам е бил.
Червеният тип предпочита пространство, в което може да демонстрира своята динамичност и енергия. Дълги коридори и проходи, огромни кабинети, украсени с кожени тапицерии, кожи и спортни трофеи, които подчертават неговата мъжественост и сексуалност.
Автор на втория подход е американския психолог Алберт Мехрабиан, според когото хората могат да бъдат разделени на две групи – ЕКРАНИРАНИ и НЕЕКРАНИРАНИ.
Първият тип личности са нечуствителни към сигналите на средата. Вторите точно обратното – реагират остро на всякакви изменения в качеството на средата.
Следвайки терминологията на Павлов, първите можем да определим като хора със силна нервна система, а вторите да ги отнесем към слабия тип. При описание на съответствията между личност и среда, авторът използва факторите на семантичния диференциал на Чарлз Осгуд.
В съответствие с първия фактор – този на активността, има личности, които търсят възбуждаща ги среда. Те предпочитат остро съвременни решения, неопределени ситуации, среда, която може да носи тайна.


Пртивоположното на активността качество е покоят. Личностите, за които е важен покоят, предпочитат предсказуема, традиционна среда.
Вторият фактор на оценката определя отношението към комфорта и хармоничността на средата.
Третият фактор – доминирането, е свързан с потребността на личността с контрол на средата.
Изборът на дизайнерско решение зависи не само от темперамента, но и от когнитивни (познавателни) структури, заложени в човека, т.нар. Метапрограми, определящи начина му на вземане на решение.  

ПРЕДПОЧИТАНИЯ КЪМ ЖИЗНЕНОТО ПРОСТРАНСТВО


Според типа личност - II част

Интересно е да съпоставим предпочитанията в жилището с типологията на темпераментите по Павлов.
Флегматик – спокоен, необщителен човек, предпочита интериор с тежки, масивни мебели, с ясно организирани постранства, цветове в синята и кафява гама. Неговото лично жилище трябва да бъде отделено и изолирано от съседите. Той по-скоро е педантичен и обича реда, затова всичко трябва да бъде на мястото си. Поради тази необходимост в неговото жилище има много шкафове, полици и места за съхранение на вещи.
Меланхолик – Чувствителен към всякакви дразнители, лесно раним, търси убежище в своя дом. Неговите покои трябва да бъдат на максимално разстояние от останалите обитатели на жилището, с идеална звукоизолация. Пастелните тонове на интериора биха могли да се допълнят с линейни щори и акварелна живопис. Меланхоликът предпочита кръгли, меки форми, невисоки тавани, множество уютни ъгли и ниши.
Сангвиник – Активни хора, постоянно търсещи нови впечатления, много контактни. Създават ярък дом, с открити пространства. Личното пространство на сангвиника трябва да бъде в центъра на тази вселена. В дома изобилстват цветове, много огледала, неочаквани дизайнерски решения.
  

Холерик – Жив, енергичен човек, но необуздан, за разлика от уравновесения сангвиник. Той прекалено бързо губи интерес, средата му омръзва и затова за него са подходящи модулните системи, позволяващи бърза трансформация на пространството. Цветовете, които компенсират импулсивността на холерика са синият, успокояващ и зеленият, който му помага да се съсредоточи.
Изборът на дизайнерско решение зависи не само от темперамента, но и от когнитивни (познавателни) структури, заложени в човека, т.нар. Метапрограми, определящи начина му на вземане на решение.